Region: W szkołach gorąco po decyzji rządu o reformie oświaty [WIDEO]

 

– To demolka, nie reforma – w tak dosadny sposób, burmistrz Ryglic Bernard Karasiewicz komentuje decyzję rządu wprowadzającą zmiany w edukacji, które mają nastąpić już od września 2017 roku. Był on gościem porannego programu Słowo za słowo. W rozmowie przyznał, że w szkołach wrze, nauczyciele obawiają się o miejsca pracy, a samorządy liczą koszty, które pociągnie za sobą korekta struktury oświaty.

W Ryglicach wyliczono, że w związku ze zmianami, pracę straci około dziesięciu osób. Dlatego, by skutki reformy były jak najmniej dolegliwe, w pierwszej kolejności musi się odbyć swego rodzaju inwentaryzacja zasobów ludzkich i wytypowanie osób, które mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych. Trzeba się też zastanowić, jak zagospodarować pozostałą po gimnazjach infrastrukturę oświatową.

Nie brakuje przeciwników, ale są i zwolennicy. – Celem reformy oświaty jest zmiana kształcenia i wychowania dzieci i młodzieży – mówi Grzegorz Kozioł, wójt gminy Tarnów, który popiera pomysł rządu. – Ta reforma idzie w bardzo dobrym kierunku. 8-letnia szkoła podstawowa i 4 letnie liceum to bardzo dobry układ. Tak samo wprowadzenie szkół branżowych, które mogłyby przygotowywać młodzież do przyszłego zawodu. Natomiast mówimy rzeczywiście o jakimś teoretycznym zagrożeniu dla nauczycieli, natomiast nikt nie jest w stanie teraz określić, jak na prawdę będzie. Z wyliczeń ministerialnych wynika jednak, że trudności z pracą nie powinno być – przekonuje.

Jak dodaje wójt, w najbliższym czasie w szkołach mogą pojawiać się tendencje do zwolnień, których przyczyną jest niż demograficzny niezależny od reformy oświaty – Obecny system oświatowy należy zreformować – twierdzi Grzegorz Kozioł.

Przypomnijmy, zgodnie z projektami, w miejsce obecnie istniejących szkół mają być: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane. Więcej komentarzy oraz wszelkie za i przeciw reformie edukacji w Pulsie Regionu po 15.30.

Posłuchaj Bernarda Karasiewicza w rozmowie z Dorotą Kunc:

Posłuchaj Grzegorza Kozioła:

zobacz także:

Dorota Kunc