Region: Patriotyczne świętowanie

 

Złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – tak mieszkańcy regionu będą obchodzić Święto Niepodległości. Zaplanowano także liczne koncerty, spektakle czy spotkania z historią. Będą również inscenizacje czy zawody sportowe. Jedną z propozycji na spędzenie 11 listopada są również Wypominki Narodowe.

TARNÓW i okolice

Tarnów już dziś rozpoczął obchody 11 listopada. Od południa trwa Piknik Niepodległościowy na tarnowskim rynku. W programie między innymi historyczne słuchowisko i film dokumentalny o Hieronimie Bednarskim.  O godzinie 18.00 natomiast odbędzie się koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta i Gminy Świątniki Górne.

11 listopada w Tarnowie będzie można obejrzeć inscenizację historyczną w okolicach Cmentarza w Mościcach. Początek o godzinie 11.00. O tej porze rusza także Bieg Sokołów w Parku Strzeleckim. O godzinie 15.00 natomiast odbędzie się Msza święta w intencji Ojczyzny w Tarnowskiej Katedrze, następnie przemarsz pod Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie o 16.30 ruszają uroczystości patriotyczne. Godzinę później natomiast rozpocznie się tradycyjne już śpiewanie pod Tarnowskim Teatrem. Wtedy też z kierowcy nie będą mogli przejechać częścią ulicy Mickiewicza. – Może nawet zatrzymają swoje samochody i dołączą do śpiewających pod teatrem osób – mówi Roman Ciepiela, prezydent Tarnowa. Solski Patriotycznie, czyli wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z aktorami rozpocznie się o godzinie 17.30. O 18.00 natomiast w teatrze rusza Przegląd Filmów Patriotycznych i podsumowanie konkursu Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół – Świat Pracy.

Kolejną tarnowską propozycją na spędzenie 11 listopada są Wypominki Narodowe w parafii św. Maksymiliana. Wypominki rozpoczną się o godz. 16.30. W tym roku odbędą się pod hasłem „Polska przedmurzem chrześcijaństwa”. Organizatorem Wypominek Narodowych jest Stowarzyszenie „Ad maximam” oraz parafia św. Maksymiliana.

Gmina Tarnów natomiast świętować będzie w Koszycach Wielkich. Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się o godzinie 15.00 Mszą św. w intencji Ojczyzny. Następnie zaplanowano wystąpienia okolicznościowe i uroczystość pośmiertnego wręczenia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Janowi Jandzisiowi. – To jedno z większych wydarzeń w historii naszej gminy. Po tych uroczystościach będzie miała miejsce wspólna, piękna biesiada – mówi Anna Pieczarka z Centrum animacji Kulturalnej Gminy Tarnów. W hali widowiskowo-sportowej w Koszycach Wielkich zaplanowano między innymi wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i poczęstunek wojskową grochówką oraz gulaszem. Będzie także koncert orkiestry dętej, loteria fantowa, a na zakończenie koncert Ireny Santor. Gwiazda Wieczoru wystąpi o godzinie 19.30. Wstęp wolny.

Patriotycznie będzie także w Niecieczy. 11 listopada odbędzie się koncert „Jak białe orły”. W programie montaż słowno-muzyczny w wykonaniu Publicznego Katolickiego Zespołu Szkół w Niecieczy, pod kierownictwem Leszka Liszki. Następnie, grupa artystów działających przy firmie Bruk-Bet, zaprezentuje znane pieśni patriotyczne. Początek koncertu w piątek o godzinie 16.30 w Teatrze w Niecieczy. Wstęp wolny.

BRZESKO

W Brzesku obchody Święta Niepodległości rozpoczną się już dziś o godzinie 16.00. Będą to zawody pływackie na pływalni BOSiR. O 18.00 w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła i św. Jakuba odbędzie się program patriotyczno-religijny. W piątek o 10.00 poczty sztandarowe zbiorą się przed budynkiem Urzędu Miejskiego. Po przemarszu i Mszy świętej uroczystość przeniesie się pod Pomnik Nieznanego Żołnierza w Brzesku. Będą też zawody strzeleckie a o 16.00 rusza wspólne śpiewanie przy bibliotece na Placu Targowym. Z kolei w sobotę, w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku o 17.00 zaplanowano wykład o Cudzie odrodzenia Rzeczpospolitej i koncert zespołu Contra Mundum.

BOCHNIA

W Bochni uroczystości 11 listopada rozpoczną się o 10.00 Mszą świętą w Bazylice św. Mikołaja. Następnie zebrani przejdą pod pomnik Poległym za Wolność 1914-20. W Bochni także otwarty turniej strzelecki i wspólne śpiewanie w Sali Koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych.

DĘBICA

Na dębickim rynku natomiast o godzinie 10.00 w piątek rozpocznie się ceremoniał wojskowy i koncert Miejskiej Orkiestry Dętej. Kwiaty zostaną złożone przy Dębach Pamięci, Memoriale Smoleńskim, Krzyżu Solidarności i przy Pomniku Jana Pawła II. Msza święta w kościele św. Jadwigi rozpocznie się o godzinie 11.00. W Domu Kultury Mors o godzinie 18.00 wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Igloopolanie, zostaną wręczone także odznaczenia zasłużony dla Dębicy, zaplanowano także koncert Andrzeja i Mai Sikorowskich z zespołem.

Posłuchaj relacji: