Koszyce Wielkie: Tłumy na obchodach Święta Niepodległości

 

– Cieszymy się, że możemy tu być podczas tak podniosłego wydarzenia – mówili uczestniczy tegorocznych obchodów Święta Niepodległości w Koszycach Wielkich k. Tarnowa. Wydarzenie rozpoczęło się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, której przewodniczył biskup Leon Dubrawski, ordynariusz diecezji kamieniecko- podolskiej na Ukrainie.

Takie uroczystości uczą szczególnie młodych patriotyzmu – zwraca uwagę biskup. – Liczę, że to jest jakby zmartwychwstanie dla Polski i dlatego to trzeba cenić, teraz młodzi patrzą na to wszystko, przekazujemy im tą dobrą pamięć, radość, jak trzeba dbać o swoją Ojczyznę. Zawsze kiedy przyjeżdżam tu, widzę ten bardzo piękny, wspaniały przykład – przekazuje się go od tych starszych dla tych młodszych, potem będą cenić ten wielki dar wolności – powiedział RDN bp Leon Dubrawski.

Przychodzimy z całą rodziną, aby świętować ważną rocznicę w historii Polski – powiedzieli nam uczestnicy uroczystości. – Cieszymy się, że możemy ją świętować. Przyszłam z wnukami, zawsze co roku staram się być na uroczystości tu w Koszycach Wielkich – mówią. – Przyszłyśmy zobaczyć te uroczystości. Przyszliśmy na wręczenie odznaczeń, na loterie fantową i kiermasz ciast oraz na ten moment, kiedy śpiewane są pieśni patriotyczne – dodaje ktoś inny.

koiszyce3

Świętowanie nie odbyłoby się bez śpiewów i tańców. Na scenie pojawili się młodzi artyści, którzy swoim talentem oddali hołd walczącym o wolną Polskę. Punktem kulminacyjnym był koncert Ireny Santor.

koszyce1

Tu jest tak radośnie, orkiestry dęte, jest tak dużo, jak to młodzież mówi, hałasu. Nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, że młodzież się garnie do tego, żeby pokazać, że są patriotami, że kochają swój kraj. Ja znałam właściwie większość piosenek, tych które się teraz śpiewa i o Legionach i o Szarych Szeregach – powiedziała artystka.

Podczas uroczystości wręczono także na ręce córki sierżanta Jana Jandzisia Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Posłuchaj bpa Leona Dubrawskiego:

Posłuchaj uczestników uroczystości:

Posłuchaj Ireny Santor:

Marta Tarnowska