Region: Fatalny stan techniczny busów i autobusów

 

Wycieki, zużyte opony i luzy w układzie kierowniczym – to najczęstsze zaniedbania kierowców busów w regionie. Tylko w tym roku tarnowscy policjanci zatrzymali 40 dowodów rejestracyjnych. Chodzi nie tylko o tradycyjne przewozy, ale też o transport pracowników czy uczniów. Były także problemy z przeludnieniem na trasie Tarnów-Dębica. Tutaj w dwóch przypadkach zatrzymano uprawnienia do kierowania. Policjanci zatrzymali ponadto kierowcę, który nie miał w ogóle wymaganych uprawnień.

Mieliśmy kilka naprawdę fatalnych przypadków w tym roku – mówi podinspektor Zofia Kukla zastępca naczelnika tarnowskiej drogówki. – To jeden przypadek, gdzie kierujący w pojeździe miał tak potężne wycieki płynów z układu wspomagania, że zamontował miskę plastikową, żeby mu się nie wylewały na zewnątrz. Nie dopuściliśmy też do dalszego ruchu pojazdu, który poza niesprawnym ogumieniem miał podwozie w stanie takiego skorodowania, że jego dalsza eksploatacja zagrażała bezpieczeństwu – dodaje.

Często sami pasażerowie zgłaszają do nas takie interwencje. W tym roku najczęstsze informacje ze strony pasażerów dotyczą tego, że stan wewnątrz pojazdu jest niewłaściwy, a czasami pojazd wręcz klei się od brudu. To akurat element na który nie mamy wpływu. Jednak to jak przewoźnik dba o wnętrze pojazdu może przedkładać się na nieprzykładanie uwagi do stanu technicznego. Też jest to dla nas sygnał, że dzieje się coś niewłaściwego – przyznaje podinspektor Zofia Kukla, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie.

Jeśli chodzi o autobusy i busy to w tym roku tarnowscy policjanci interweniowali ponad 160 razy. Dodatkowo odnotowano także 330 kontroli pojazdów na zlecenie – przed wyjazdem w trasę. Jeżeli ktoś jest zaniepokojony stanem busa czy autobusu może zgłosić interwencję pod numerem 997.

Posłuchaj Zofii Kukli:

Patrycja Wolnik