Dębica/Warszawa: Stopień oficerski dla ks.Dobosza

 

Antoni Macierewicz, szef MON awansował ponad 130 księży na stopień podporucznika. Byli to kapłani służący w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego. Wśród nominowanych był także ks. Józef Dobosz proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Dębicy, który w jednostce w Brzegach nad Odrą spędził 2 lata.

To symboliczny gest, bo najważniejsze jest to, że wojsko przeżyłem i dzisiaj z podniesionym czołem mogę o tym mówić. Nawet więcej dziękuje Panu Bogu, bo te bardzo trudne warunki dały hart ducha – mówi nominowany ks. Józef Dobosz.
Jak wspomina ks. Dobosz nasi koledzy świeccy kończący krótszą służbę wojskową mieli już stopień oficerski. My klerycy natomiast zostawaliśmy z tym najniższym stopniem.

To byłą dyskryminacja, bo my po ciężkiej dwuletniej służbie zostawaliśmy nadal szeregowcami, a nasi koledzy z uczelni świeckich po krótkie przeszkolenie wojskowe kończyli ze stopniem oficerskim – podkreśla ks. Dobosz.

Uroczystość mianowania księży na stopień podporucznika odbyła się w żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, po mszy św. koncelebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka.

Posłuchaj ks. Józefa Dobosza:

 

Anna Zboch