Region: Komu przysługuje zwolnienie „na opiekę”?

Kiedy choruje ktoś z rodziny, często bywa tak, że potrzebna jest opieka. Wtedy rodzic, współmałżonek, syn, czy córka musi zerwać się z pracy, żeby zająć się osobą potrzebującą wsparcia w chwilach choroby. Z takiej opcji w zeszłym roku skorzystało prawie 2 mln Polaków. W jakich przypadkach ZUS akceptuje takie zwolnienia?
Osoby, które płacą składki zdrowotne do ZUS-u, mogą skorzystać z płatnego urlopu, gdy rozchoruje się ktoś z ich rodziny. Na zwolnienie lekarskie „na opiekę” w ciągu zeszłego roku powołało się prawie 2 mln Polaków. Jeśli przeliczymy cały wolny czas na ten cel, to wyjdzie nam liczba prawie 10 mln dni, z czego zdecydowana większość była przeznaczona na opiekę nad dziećmi. W tej statystyce zdecydowanie rządzą kobiety. W czterech na pięć przypadków to właśnie one biorą zwolnienie, żeby zaopiekować się chorym dzieckiem.

Jeśli spojrzymy na wiek dzieci, to najczęściej takiej opieki potrzebowały 3, 4-latki. W przypadku innych członków rodziny,statystycznie obowiązek opiekuńczy częściej odrywa od pracy mężczyzn. Małopolanie w zeszłym roku wykorzystali 130,5 tysiąca zwolnień lekarskich do opieki nad dziećmi i prawie 18,5 w przypadku innych członków rodziny. Daje to łącznie prawie 770 tys. dni pobierania zasiłku rodzinnego.

Warto dodać, że taki zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeśli nikt inny nie może zająć się chorym członkiem rodziny. Dziećmi do lat 14 można opiekować się maksymalnie do 60 dni w roku. Na starsze dziecko przysługują tylko dwa tygodnie opieki. Opiekunami najczęściej są Polacy w wieku 30-39 lat.

Posłuchaj:

Jolanta Frączek