Region: Podają się za pracowników ZUS i wyłudzają pieniądze

Uwaga na oszustów, którzy oferują płatne szkolenia. Zgłoszenia takich przypadków coraz częściej docierają do pracowników ZUS. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych rzekomo ma zlecać firmom przeprowadzanie takich szkoleń. Jednak Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS, ostrzega, żeby nie dać się nabrać.

Manipulanci szczególnie upodobali sobie działania z zakresu prewencji wypadkowej i BHP. Powołują się na nieistniejące akty prawne, strasząc nieokreślonymi sankcjami prawnymi ze strony ZUS w przypadku nie zapisania się na płatne szkolenie.

Tymczasem Anna Szaniawska zapewnia, że ZUS prowadzi różne szkolenia, ale są one bezpłatne. – Jednym z ustawowych zadań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest upowszechnianie wiedzy o zagrożeniach powodujących wypadki przy pracy i choroby zawodowe oraz, jak przeciwdziałać tym zagrożeniom. Jeśli organizujemy jakieś szkolenia dla pracodawców, to są one bezpłatne – zastrzega.

W ciągu ostatnich kilku tygodni w Małopolsce były dwa przypadki prób wyłudzenia pieniędzy od firm, które twierdziły, że szkolenie zlecił im ZUS. Było to w Chrzanowie i Tarnowie. Jednak nie wykluczone, że oszuści mogą poszerzyć zakres działalności.

Posłuchaj Anny Szaniawskiej:
 Jolanta Frączek