Diecezja: Synaj w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

 

Kolejny Synaj odbył się w Nowym Sączu. Do miasta zjechało wielu młodych, aby manifestować swoją wiarę i radość.

Spotkanie na hali MOSiR-u przy ulicy Nadbrzeżnej rozpoczęła katecheza, którą dla młodych przygotował i poprowadził ksiądz Artur Ważny. Zachęcał, odwołując się do katechezy papieża Franciszka z Krakowa, aby młodzi budowali mosty, a nie burzyli mury. – Młodzi w przeprowadzonej pewnej ankiecie, stwierdzili, że bardziej zapamiętali słowa o budowaniu mostów, niż słowa o kanapie i butach, wypowiedziane przez ojca Świętego Franciszka – mówił ks. Artur WażnyUczestnicy spotkania dostali konkretny projekt, w jaki sposób budować taki most. – Fundamentem jest relacja do Boga. Filarami są relacje z ludźmi, z naszymi bliskimi. A nad przepaścią kładziemy drogę i tą drogą jest przeżywanie różnych trudnych sytuacji – tłumaczył.

Po katechezie młodzi w korowodzie świętych przemaszerowali do kościoła Matki Bożej Niepokalanej. Tam podczas Eucharystii modlili się o to, by być świętymi na co dzień. Mszy przewodniczył biskup Leszek Leszkiewicz. – Ja zawsze, jak patrzę na tych młodych ludzi, to jest takie zatroskanie, żeby nie zmarnowali tego co otrzymali. A dla diecezji to spotkanie jest takim świeżym oddechem – przyznaje biskup.

Po Eucharystii, młodzi wrócili na halę MOSiRu i wzięli udział w zabawie andrzejkowej i wieczornej adoracji, która zakończyła się Apelem Maryjnym. Ci, którzy przybyli do Nowego Sącza, dzielili się swoją radością i, jak sami podkreślali, takie spotkania są dla nich bardzo ważne. – Jest to okazja do poznania nowych ludzi, ale przede wszystkim do spędzenia czasu z samym Jezusem Chrystusem. Dla mnie Synaj jest ubogaceniem samego siebie – mówili młodzi.

Synaj w Nowym Sączu był już 7 spotkaniem młodych w diecezji tarnowskiej, a drugim po lipcowych wydarzeniach w Krakowie. Ksiądz Paweł Górski, Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży zaznacza, że rok Światowych Dni Młodych, potrwa do czerwca przyszłego roku. – Chcemy, aby nauczanie papieża Franciszka z Krakowa, które do nas skierował, aby ono w nas żyło – tłumaczy.

Szacuje się, że na Synaj do Nowego Sącza, przybyło ponad 1,5 tysiąca młodych ludzi z całej diecezji.

Posłuchaj księdza Artura Ważnego:

Posłuchaj biskupa Leszka Leszkiewicza:

Posłuchaj księdza Pawła Górskiego:

Posłuchaj młodych:

Tomasz Bryndal